Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Śnieżka widziana z..., Karpacz
górski: "Kto rano wstaje ten, sam robi śniadanie", ale również łapie unikatowe zdjecia :)
Pensjonat Olimpia (nie istnieje), ul. Karkonoska, Przesieka
chrzan233: Wymiana na większy, wyraźniejszy skan.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Piechowice), Piechowice
TW40: Może teraz ten blok tam stoi (nr 82).
ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: Prawdopodobnie 1879 rok to górna granica datowania. Zdjęcie pochodzi z okresu, kiedy atelier Roberta Halma mieściło się jeszcze w Zittau.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Kowary), Kowary
Hellrid: Kaloryfery świadczą o dużym obiekcie z własną kotłownią, w szpitalu Bukowcu, nad kolumnami jest podobny układ okien: , tam bym celował z lokalizacją tego zdjęcia. Szpital Wysoka Łąka, ma bardziej zdobione wnętrza oraz okłady okien nie pasują.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu
Sendu
Mmaciek
Mmaciek
Sendu
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Wierzbna
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-05-24 22:26:09, Aktualizacja: 2020-05-24 22:27:50, Odsłon: 2191

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego nr 86 (118)

Poniższy tekst w całości stanowi przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 12 (1241) z 20.03.1979 roku.


Duża wieś w gminie Żarów położona w połowie drogi między Świdnicą a Żarowem ok. 7 km na północ od Świdnicy. Wierzbna - w niektórych dokumentach nazwana także "Wierzbno" - położona jest na prawym brzegu Bystrzycy na wysokości ok. 240 m n.p.m. na równinnym terenie. Liczy ok. 600 mieszkańców. Komunikację zapewnia PKS. Najbliższe przystanki kolejowe w Jaworzynie i Żarowie. Do wsi docierają także świdnickie autobusy miejskie.

Zdjęcie nr 1
    
Zdjęcie nr 2
    
Zdjęcie nr 3
    
Zdjęcie nr 4

Wierzbna posiada dobre warunki klimatyczno-glebowe i nastawiona jest przede wszystkim na produkcję. Ok. trzeciej części dorosłych utrzymuje się z pracy poza rolnictwem, przy czym część z nich znajduje zatrudnienie na miejscu. Wieś należy do najstarszych w tym rejonie i wspominana jest już w XII w. Tutejszy kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany został w początkach XIII w. Kilkakrotnie w swej historii był przebudowywany. Pierwotna budowla wzniesiona została w stylu romańskim - obecnie istniejący budynek wzniesiony jest w stylu barokowym.

Zdjęcie nr 5
    
Zdjęcie nr 6
    
Zdjęcie nr 7
    
Zdjęcie nr 8

W trakcie prac konserwatorskich przed 10 laty okdryto fragmenty polichromii z XIII w. Większość wyposażenia pochodzi z XVIII i XVI w. Ponadto znajdują się tu ruiny wzniesionego w 1696 roku dawnego klasztoru. W Wierzbnie znajduje się również późnobarokowy pałac z końca XVIII w. Oba te obiekty uległy zniszczeniu pod koniec wojny. Zabytkowy charakter ma także wzniesiona w XVIII w. wieża wodna, której zadaniem było dostarczanie wody klasztorowi.

Zdjęcie nr 9
    
Zdjęcie nr 10
    
Zdjęcie nr 11
    
Zdjęcie nr 12

Z osobą pana na Wierzbnej łączy się pierwsza wzmianka o Świdnicy. Najznaczniejszą postacią rodu, do którego w średniowieczu należała Wierzbna, był komes Jan, będący przez długi czas kasztelanem Ryczyny. Był on właścicielem wielu wsi w rejonie Świdnicy i Wrocławia. Wieś i jej właściciele kilkakrotnie wspominana jest w Księdze Henrykowskiej, gdzie mówi się m.in. o ich perypetiach spadkowych, rodzinnych i sądowych. Inny właściciel wsi Stefan z Wierzbna i jego syn Andrzej zginęli w bitwie z Tatarami pod Legnicą i zostali pochowani wraz z księciem Henrykiem Pobożnym we Wrocławiu.


/ / /
/ / Wie
heck | 2020-05-26 19:26:06
Jak zwykle ekstra materiał !
Petroniusz | 2020-06-03 23:13:17 | edytowany: 2020-06-03 23:13:28
Ja tylko przepisałem i dobrałem zdjęcia. Ale dzięki. :)