Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
2019-2021 Remont dworca, Szklarska Poręba
moose (administrator): Janku (tutaj piszemy do siebie po koleżeńsku) - dziękujemy za gest. Materiały można wysłać do Tereski - jeśli odpowie, albo na adres mailowy redakcji portalu: redakcja@polska-org.pl - oczywiście zawsze uznajemy autorstwo i wzmiankujemy o darczyńcy - z nami te materiały pozostaną na długo.
ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: W 1984 miałem dwa lata i woziłem się, lub bardziej wożono mnie po okolicy;)
Dom nr 81, ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: Zakład bednarski "König's Böttcherei" - właściclel Eduard König, dawny adres Friedrichstrasse 16.
Komisariat Policji Kowary, ul. Grabskiego Władysława, Kowary
chrzan233: Dzięki;)
Pawilon ogrodowy (oficerski), ul. Borusiaka Józefa, Kowary
maras - Administrator: Uzupełniłem o stosowne informację.
Dolna stacja wyciągu na Szrenicę, Szklarska Poręba
fanpage_janowice_wielkie: dzięki

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
dariuszfaranciszek
fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie
maras - Administrator
fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie
Tony
Zbigniew Franczukowski (bynio)
fanpage_janowice_wielkie
chrzan233
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Tony
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
chrzan233
Zbigniew Franczukowski (bynio)
TW40
Zbigniew Franczukowski (bynio)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Prace na zamku
Autor: Przemko°, Data dodania: 2011-03-06 10:06:29, Aktualizacja: 2011-03-06 10:06:29, Odsłon: 2206

Poprawa stanu zamku
W ostatnich latach na zamku w Owieśnie przeprowadzone zostały prace porządkowe oraz najważniejsze prace zabezpieczające. Oczyszczono fosę z zalegających śmieci i gruzu, a także odgruzowano samo wnętrze zamku. Było to duże przedsięwzięcie, gdyż w miejscu zawalonej wieży miąższość warstwy gruzu sięgała 8 m (do brukowanego dziedzińca). Prace przeprowadzono ręcznie, aby odzyskać wszelkie ewentualne fragmenty detali architektonicznych. Dodatkowo, ze względu na próby kradzieży, tablice znad obu wejść do zamku zostały zdjęte i zabezpieczone. Na sczęście więc, nieco przesadzone są informacje na temat "kompletnego rozkradzenia" zamku.
Także w otoczeniu zamku wykonane zostały prace - usunięto śmieci i dziką roślinność, porastającą koronę wału. Dzięki temu czytelne jest całe średniowieczne założenie obronne - kolisty zamek, otaczająca go fosa i ograniczający ją od zewnątrz wał.
W 2009 roku dokonano również zabezpieczenia i przemurowania najbardziej zagrożonego runięciem fragmentu zamku. Ruiny zamku ożyły także dzięki organizowanym w jego otoczeniu imprezom historycznym.

/ / / /
Rafał z Bielawskich | 2020-03-02 08:51:06
Byłem wczoraj na zamku, pochodziłem, pozwiedzałem i nie jest dobrze. Ściany są niezabezpieczone, las z powrotem wkroczył do fosy i do zamkowych wnętrz, z biegiem lat ruiny zamienią się w malowniczy kopiec gruzu. Być może z wystającymi zębami murów. Na dziś koszt niezbędnych prac zabezpieczających oceniam na 4 do 6 mln. Trzeba odgruzować wnętrza i fosę, zdecydować które fragmenty murów są do rozebrania, a które do ratowania. Trzeba przemurować ostatnie warstwy murów z użyciem zaprawy i materiałów wodoszczelnych, następnie wykonać wieniec usztywniający i spinający mury na poziomie stropu 1 (ewentualnie gdzie się da 2) kondygnacji. Zdjąć posadzkę parteru i dziedzińca, wykonać płytę żelbet, izolację, odpływ wód do fosy, ułożyć historyczną posadzkę z powrotem. Odgruzować piwnice, ocenić stan, wzmocnić fundamenty lub mury i sklepienia, zdecydować czy pozostawić czy zasypać podstemplowane pomieszczenia. Skończyć oczyszczenie fosy, przemurować to co trzeba, wyremontować ujęcia wody, nalać wody do fosy do pełna. Oświetlić, zabezpieczyć, udostępnić wejście na poziom +2 celem podziwiana widoków. I tyle. Być może budżet wytrzyma.
SyG | 2020-03-13 19:12:15
Dziewięć lat minęło od ostatnich prac opisanych przez Przemka, może jako bielawski radny wystąpisz do władz powiatu o pozytywną reakcję. Pozdrawiam Sylwester