Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Śnieżka widziana z..., Karpacz
górski: "Kto rano wstaje ten, sam robi śniadanie", ale również łapie unikatowe zdjecia :)
Pensjonat Olimpia (nie istnieje), ul. Karkonoska, Przesieka
chrzan233: Wymiana na większy, wyraźniejszy skan.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Piechowice), Piechowice
TW40: Może teraz ten blok tam stoi (nr 82).
ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: Prawdopodobnie 1879 rok to górna granica datowania. Zdjęcie pochodzi z okresu, kiedy atelier Roberta Halma mieściło się jeszcze w Zittau.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Kowary), Kowary
Hellrid: Kaloryfery świadczą o dużym obiekcie z własną kotłownią, w szpitalu Bukowcu, nad kolumnami jest podobny układ okien: , tam bym celował z lokalizacją tego zdjęcia. Szpital Wysoka Łąka, ma bardziej zdobione wnętrza oraz okłady okien nie pasują.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu
Sendu
Mmaciek
Mmaciek
Sendu
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Rudolf Kraft
Autor: U.N.°, Data dodania: 2006-12-12 22:46:27, Aktualizacja: 2012-08-26 22:33:17, Odsłon: 7114

Wirtualna wystawa mało znanego malarza Wałbrzycha i okolic

 

Urodził się jako Rudolf Kramarczyk na Górnym Śląsku. W Wałbrzychu, gdzie mieszkał od 1913 roku znany był pod nazwiskiem Kraft, które przyjął w 1920 r. i którym sygnował swoje dzieła.

Pochodził z Ligoty Prószkowskiej w powiecie opolskim, gdzie jego ojciec był nauczycielem. Tam Rudolf urodził się jako najmłodszy z sześciorga dzieci 26. maja 1885 r.*)
Od dzieciństwa chętnie rysował i malował, marzył o zawodzie artysty malarza. Ponieważ rodzice nie mieli środków na finansowanie kosztownej edukacji artystycznej, wybrał drogę pośrednią – skończył seminarium nauczycielskie i został nauczycielem. W trakcie pierwszych lat pracy zawodowej oszczędzał na sfinansowanie studiów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Kunstakademie in Breslau), na której studiował 3 lata, w tym czasie fascynował go impresjonizm, później też ekspresjonizm.

*) Z karty personalnej Krafta dostępnej w sieci wynika, że urodził się w Opolu, a jego ojciec, Thomas, był nauczycielem w szkole powszechnej w Białej (Zülz O./S.). Z tego dokumentu można też dowiedzieć się paru innych dokładnych dat z jego biografii.

Kraft z żoną i córką

 

Sygnatury Krafta
 


Karta personalna

Strona 1
Strona 2
 


W roku 1913 został nauczycielem rysunków szkoły realnej (Realschule) w Wałbrzychu, której pozostał wierny do 1945 roku. Szkoła miała od 1913 r. swą siedzibę przy Sandstr. (obecna ul. Limanowskiego, przedtem Dymitrowa), od 1927 roku już jako wyższa szkoła realna (Oberrealschule) w nowym gmachu na Nowym Mieście przy ul. Paderewskiego (obecny Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1).
Miejsce pracy Krafta
 



W I wojnie światowej wziął udział jako oficer saperów, w tym czasie ożenił się w Nysie. Na początku lat dwudziestych angażował się po stronie niemieckiej dla pozostania Górnego Śląska w granicach Niemiec, organizował w Wałbrzychu wiece przedplebiscytowe, w kwietniu 1919 r. jako przekonany niemiecki nacjonalista zmienił nazwisko.

Obok pracy jako srogi nauczyciel (wspominają go tak byli uczniowie), zajmował się zawsze działalnością artystyczną, malował akwarele i obrazy olejne, tworzył też sztychy i drzeworyty oraz rysunki. Ulubionymi jego motywami były Wałbrzych i jego okolice, wędrował też po Karkonoszach, podróżował nad Bałtyk, Morze Północne, zwiedzał Alpy, Włochy, przywożąc z tych podróży nowe inspiracje.

Kraft należał do współzałożycieli Wałbrzyskiego Cechu Artystów (Waldenburger Künstlergilde) i należącego do niego Koła Przyjaciół, organizującego wiele wystaw przedstawiających prace wałbrzyskich artystów. Obrazy i grafiki Krafta wystawiane były także na wystawach we Wrocławiu. W maju 1945 r. planowano zorganizowanie retrospektywnej wystawy dzieł Krafta w Wałbrzychu, by uczcić jego sześćdziesiąte urodziny.

Co do okoliczności jego śmierci opowiadano różne wersje. Wg słów byłego ucznia samobójstwo było konsekwencją przekonań Krafta, nie chcącego żyć „w zbeszczeszczonych Niemczech”.

Wersja Heinricha Bartscha brzmi następująco:
8. maja Armia Czerwona wkroczyła do Wałbrzycha, następnego dnia nakazano Kraftowi opuścić mieszkanie przy obecnym pl. Magistrackim (Rathausplatz). Stracił wtedy cały dobytek i swoje dzieła. Następnego dnia znaleziono nieżywego malarza wraz z żoną w ich ogrodzie. Obok zwłok stały zdjęcia obu córek i leżały listy pożegnalne. Spełniając ich ostatnie życzenie, przyjaciele pochowali małżonków pod kwitnącymi drzewami w ich ogrodzie, po pewnym czasie jednak zwłoki ekshumowano i przeniesiono do grobu masowego na cmentarzu ewangelickiem (obecnym komunalnym) w Wałbrzychu.

Niewiele z jego dzieł zachowało się, możliwe, że tułają się gdzieś po Wałbrzychu (kilka obrazów olejnych zdobi wystawę Muzeum Okręgowego), parę znalezionych w różnych źródłach przedstawiam tutaj, mając nadzieję, że może uda się powiększyć tę wirtualną wystawę.



Sygnatura Rudolfa Kramarczyka
Wałbrzych:

Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9
 

Okolice Wałbrzycha:

Zdjęcie nr 10
 



Sygnatura Rudolfa Krafta

Wałbrzych
Zdjęcie nr 11
Zdjęcie nr 12
Zdjęcie nr 13
Zdjęcie nr 14
 

Zdjęcie nr 15
Zdjęcie nr 16
Zdjęcie nr 17
Zdjęcie nr 18
 




Motywy przemysłowe
Zdjęcie nr 19
Zdjęcie nr 20
Zdjęcie nr 21
Zdjęcie nr 22
 




Pejzaże
Zdjęcie nr 23
Zdjęcie nr 24
Zdjęcie nr 25
Zdjęcie nr 26
 




Portrety
Zdjęcie nr 27
 




Okolice Wałbrzycha
Zdjęcie nr 28
Zdjęcie nr 29
Zdjęcie nr 30
Zdjęcie nr 31
 

Zdjęcie nr 32
Zdjęcie nr 33
Zdjęcie nr 34
Zdjęcie nr 35
 

Zdjęcie nr 36
Zdjęcie nr 37
Zdjęcie nr 38
Zdjęcie nr 39
 

Zdjęcie nr 40
Zdjęcie nr 41
Zdjęcie nr 42
Zdjęcie nr 43
 

Zdjęcie nr 44
Zdjęcie nr 45
 




Nieznana dokładna lokalizacja albo zagranicą
Zdjęcie nr 46
Zdjęcie nr 47
Zdjęcie nr 48
Zdjęcie nr 49
 

Zdjęcie nr 50
 





źródła :
1. Heinrich Bartsch, „Waldenburger Lebensbilder”, artykuł w „Waldenburger Heimatbote” z grudnia 1956 r.
2. Wspomnienia dra Wernera Hippe
3. Karta personalna z http://bbf.dipf.de/kataloge/archivdatenbank/digiakt.pl?id=p164232

opracowanie, tłumaczenie i Copyright: Ropucha
zdjęcia: Ropucha, runner, zbiory prywatne, Schlesischer Berglandkalender 1932/1933/1934/1936/1937/1941, Waldenburger Heimatbote
Aktualizacja: 26.08.2012 r.

 


/ / / / 17 /
/ / / A / /
Michael Klemt | 2021-02-27 10:16:49
Był bardzo lubiany przez swoich studentów. Nadali mu przydomek "Schnuckel Kraft". Był popularny również dlatego, że często prowadził zajęcia wspólnie z uczniami i uczennicami. W tym czasie klasy były rozdzielone według płci. Er war bei seinen Schülern sehr beliebt. Sie gaben ihm den Spitznamen „Schnuckel“ Kraft. Er war auch deshalb beliebt, weil er oft den Unterricht zusammen mit den männlichen Schülern und weiblichen Schülern durchführte. Die Klassen waren damals nach Geschlechtern getrennt.