Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Gospodarstwo agroturystyczne Kukułka, ul. Czerwona Dolina, Sosnówka
Krzysiek_2: Dziękuję za zwrócenie uwagi, poprawiłem :)
Gąska, Kostrzyca
Hellrid: Nazwa wsi Hartau, bardzo mnie zainteresowała - spis miejscowości z 1897 wskazuje na kolonie w powiecie Hirschberg, późniejszy spis z 1901 wskazuje, że ta mikrokolonia była częścią Gąski. W spisie z 1913 jest zapis "Hartau (Harte Vorwerk)" i ma 9 mieszkańców - to już duża podpowiedz - znalazłem na mapach że Hartau Vorwerk - Gąska jest podzielona na 2 części, Hartau to by była część południowa. W spisie ...
Kino Orzeł, ul. Dworcowa, Kowary
chrzan233: Faktycznie w widocznej części funkcjonował m.in. sklep AGD, ale to już po zamknięciu kina. Dokładnie w tym budynku mieściło się właśnie kino, prze widoczną na zdjęciu niższą część przechodziło się z zakupionym biletem do właściwej sali kinowej. Taki rodzaj holu, w nim ustawiała się kolejka przed otwarciem drzwi, sprawdzano bilety i już. Nie pamiętam jaki ostatni film tam oglądałem, na pewno byłem na ...
Dom nr 14, ul. Staszica Stanisława, Kowary
chrzan233: Hehe
Budynek nr 14, ul. Jeleniogórska, Kowary
chrzan233: Tak, latarnia zniknęła dawno.
Budynek 217, Wojcieszyce
TW40: Obecny, nr 217 wydawał mi się mniejszy gabarytowo od tego, dlatego nie przypisałam... Ale podział elewacji frontowej mimo zaślepienia niektórych otworów się zgadza... Przypisuję.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

T.Rex
T.Rex
maras - Administrator
maras - Administrator
Iras (Legzol)
maras - Administrator
T.Rex
moose (administrator)
moose (administrator)
Władysław Sikora
sawa
T.Rex
sawa
T.Rex
ragnar - Administrator
FM
FM
ragnar - Administrator
moose (administrator)
Darkow
moose (administrator)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Piechowice
Autor: KazimierzP°, Data dodania: 2004-11-23 17:11:13, Aktualizacja: 2004-11-23 17:11:13, Odsłon: 3859

Historia miasta

Piechowice.
To miasto położone na granicy Karkonoszy, Gór Izerskich i Kotliny Jeleniogórskiej, wyrosłe z dawnej wsi łańcuchowej, dzielonej umownie na Piechowice Dolne, Średnie i Górne, ciagnące się ok. 6 km wzdłuż rzeki Kamiennej.
Rodowód dawnej wsi, dzisiaj miasta jest bardzo stary i sięga końca XIII wieku kiedy to w 1281 roku joanici osadzeni w Cieplicach otrzymali także ziemie na której powstały dzisiejsze Piechowice. Akcja kolonizacyjna sprawiła, że już w 1305 roku wymieniane były jako wieś już istniejąca. Tak więc w 2005 roku ta miejscowość będzie obchodziła swoje 700 lecie.
Od XV wieku głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest hutnictwo szkła i związany z nim wyrąb drewna oraz uprawa lnu. W 1884 roku gmina uzyskała samodzielność, powołano burmistrza choć Piechowice praw miejskich nie posiadały (uzyskały je dopiero w 1967 roku).
(za wkładką do karty ewidencyjnej zabytków architektury dla Piechowic)

/ / /